Chrzest

zadanie dla 2 roku studiów licencjackich

Piotr Lewandowski

wideo czterokanałowe, 2’4”, 2022
Moim prawdziwym chrztem były słowa „Mamo, jestem gejem”. Porównuję bliskość i miłość w dwóch zupełnie innych relacjach.

Paulina Bijoch

CHRZEST / POGRZEB PETKA
wideo, 2’35’’

Praca nawiązuje do zabawy stosowanej przez starych żołnierzy (dziadków) wobec poborowych – kotów. Niedokładne posprzątanie, o czym świadczyło m.in. znalezienie niedopałka, traktowane jako akt niesubordynacji, było pretekstem do stosowania zabawy graniczącej z opresją. Petka należało pochować.

Marta Jabłońska

wideo, 2021

Ekranizacja fragmentu z dziennika, opisującego moją codzienność widzianą oczami matki.

„Przyjechała babcia Hania, Magda i Piotr. Niby wszystkich znasz, ale to już za dużo osób dla Ciebie. Jesteś trochę osowiała. Wprawdzie się uśmiechasz, ale nie ma w Tobie tej znanej mi dobrze radości, tej iskierki. W pierwszy dzień Świąt, tj 4 marca zostałaś ochrzczona. Jesteś już w pełni dzieckiem bożym. Msza odbywała się w niewykończonym naszym kościele. Piękna, słoneczna pogoda! Ale to dla Ciebie zbyt wiele wrażeń na raz. Potem spacer do solanek. Co chwila ktoś inny pcha Twój wózek, co chwila inna twarz nad Tobą…Dostałaś w prezencie Biblię. Mam nadzieję, że będziemy mogły ją razem czytać i rozumieć. Do tego złoty łańcuszek z krzyżykiem. A jeszcze krzesło i chodzik.”

Jest to wydarzenie z życia którego nie pamiętam, dlatego podjęłam się jego zobrazowania.

Piotr Szczęsnowicz

wideo, 2021

Rytuał
Wideo jest próbą odwzorowania obrzędu chrzcielnego. Sakrament, który
przyjmujemy bez naszej zgody, wpływa na późniejsze postrzeganie świata.
Żyjemy, kierując się działaniem grupy, której nieświadomie staliśmy się
częścią. Codzienne czynności tracą swoją neutralność, naznaczone
wpływem mimowolnego rytuału.

Jeremi Czyż

wideo, 2021

10 minutowe wideo to rejestracja rytuału obmywania rąk z barw narodowych. Wraz z rozpuszczeniem się farb w akwarium następuje symboliczne uwolnienie od przynależności.

Olga Gniadzik

fotografie, 2018

Seria zdjęć przedstawia “chrzty” spotykane przez nas w życiu codziennym. Przez obmywanie wodą głów, rąk, warzyw czy naczyń zmywamy z nich brud.

Małgorzata Bonas

fotografie, 2018

W odpowiedzi na zadanie chciałam skupić się na chrzcie jako nie tylko na dosłownym sakramencie chrześcijańskim ale jego znaczeniu. Motywie oczyszczenia ale i ulepszenia, pewnej zmiany.  Moja praca przedstawia grupę „morsów”, przebywających w wodzie w zimie aby „ulepszyć” swoje ciała, zahartować się, stać się lepszym. Motyw rzeki (Narew), w której zanurzają się mężczyźni luźno nawiązuje także do chrztu w Jordanie.  W trakcie realizacji zadania odkryłam że  „morsowanie” może być bliższe sakramentowi niż sądziłam.  W niektórych krajach wschodnioeuropejskich wiąże się z obchodami Objawienia Pańskiego 19 stycznia. Według kalendarza juliańskiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego jest  to dzień chrztu Jezusa w rzece Jordan. Aby to uczcić, lodzie wycinane są dziury , zwykle w formie krzyża chrześcijańskiego lub prawosławnego i około północy po domówieniu modlitwy przez kapłana, wierzący zanurzają się trzy razy w wodzie, aby uczcić Świętą Trójcę.

Maja Hylewicz