zadanie dla 2 roku studiów licencjackich
2021/2022
Michalina Lewandowska
fotomontaż, 2021
Mama uchroniła mnie przed bólem, ale nie pozwoliła mi się z nim oswoić. Teraz muszę sama to robić, odrywając plasterek po plasterku.
Paulina Bijoch
polaroid, 2021
Mama od zawsze była dla mnie ucieleśnieniem delikatności.
W prezentowanym cyklu wracam do swoich wczesnych wspomnień o kobiecości.
Portretuję mamę przez ich pryzmat.
Piotr Lewandowski
wideo, 2021
Obserwuję, jakie pełnimy role w naszej relacji matka-syn. Od zawsze fascynował mnie nasz wzajemny wpływ na siebie. To jest bardzo piękne ale też trudne. Szukam mechanizmu wsparcia i czułości.
Maksym Januszewicz
wideo, 2021
Film zatytułowany „matka” powstał w wyniku obserwacji mojej relacji z mamą. Moja mama zadawała mi te same pytania i zauważyłem, że zawsze odpowiadam automatycznie.
Film był moją próbą pokazania dwóch różnych rzeczywistości – czy powinienem odpowiedzieć inaczej, czy pytania mają być inne?
Maja Soś
fotografia, 2021
Relacja z matką w moim odczuciu jest wielowymiarowa – bliska, ciepła, ale również krępująca i duszna. Jednak jej fundamentalną cechą wydaje się być stałość – może to ona powoduje dyskomfort? I przede wszystkim – czy ten dyskomfort jest tylko moim odczuciem czy jest to bardziej uniwersalne przeżycie?
Aleksandra Stefaniak
wideo, 3’58’’, 2021
Co łączy mnie i matkę? Gdzie nasze drogi się spotykają, a w których momentach się rozmijamy? Matka jest fundamentem, na którym buduję własną tożsamość, życie i zasady. W tym krótkim wideo słucham mamy i staram się odnaleźć w jej słowach.
Zuzanna Krefft
wideo, 2021
Matka jest ilustracją strachu przed utratą wzroku, który towarzyszy mojej mamie. W wideo zwizualizowałam moje wyobrażenie strachu matki- górny pas i zrealizowanego przeze mnie pomysłu mojej mamy na jego wizualizację- dolny pas.
2019/2020
Piotr Szczęsnowicz
wideo, 2020
Praca wideo, powstała w wyniku obserwacji mojej relacji z mamą.
Dostrzegam w niej powtarzające się reakcje na moje problemy. Nieustająca
chęć matczynej pomocy przedstawiona gestem, który pamiętam z
dzieciństwa.
Jeremi Czyż
„Przedmiot domowego użytku”
fotomontaż, 2020
Archetyp matki zaklęty w przedmiotach domowego użytku.
Marta Jabłońska
fotografie, 2020
Ciepło Duma Złość
Słysząc słowo matka, poczułam emocje. Rozpoznałam je, i zapisałam. Takie działanie to mój codzienny nawyk, stąd nie jest to dla mnie czymś zaskakującym, ale stanowi rodzaj bazy do ruchów. Ciepło Duma Złość. Z myślą o nich weszłam do pracowni mamy. Ciepło, duma i złość pojawiły się we mnie, i wydaje mi się to dosyć uniwersalne, w jakiś sposób charakterystyczne dla tej relacji emocjonalnej. Krążyłam po zakładzie, przyglądałam przedmiotom i mamie. Podczas paru takich odwiedzin powstała mieszanka zdjęć.
Joanna Bury
Fotografie ,wideo 2’29”, 2019
Opowieść o relacji z mamą, oparta na konwersacjach wideo. Zestawienie dwóch odmiennych rzeczywistości definiują składniki i wyrecytowane receptury. Udokumentowane obiekty to zawartość paczek jakie regularnie mi wysyła.



Krzysztof Oleksiak
wideo, 1’32”, 2019
Jaka jest cena ideału? Mimo, że wynikające z miłości, ciągłe poprawianie i ustanawianie najbliższych wypowiadane niczym mantra może przerodzić się mikro-ukłucia szpilek, które zostają w ciele przez całe życie.
Zofia Tomasik
wideo, 2’09”, 2019
W mojej pracy “Matka” jest uniwersalnym fundamentem. Fundamentem, na którym wszyscy powstaliśmy i rozwijaliśmy się. “Matka” to Ziemia – pomaga kształtować pierwsze odczucia i relacje. Związek z Matką tworzy drogę, zbudowaną z emocji, różnorodnych etapów i kolejnych przejść między nimi. Emocje które mimo różnorodności tworzą podobną drogę. Podobne przejście.
Julia Lesińska
wideo, 2’00’’, 2019
Czym jest ubiór w kontekście kulturowym? Na ile społeczeństwo nakłada
na człowieka coraz to nowe warstwy oczekiwań, a na ile robi on to sobie
sam? Jeśli ubiór (rola społeczna) jest swego rodzaju kostiumem, w
którym momencie zaczyna się robić groteskowy, staje się czymś z
pogranicza kampu?
2018/2019
Marcelina Gorczyńska
wideo, 04’12’’, 2019
Video to test przeprowadzony na mojej więzi z matką podczas długotrwałego pozowania do zdjęć, sprawdzającego szczerość naszych relacji i umiejętność utrzymania fotogenicznego uśmiechu. Posiadanie rodziców to oczywistość. Niekażdy chce nim być, ale czasami tak się zdarza. Próbuję sprawdzić czy otrzymałam właściwą mamę.
Prawdziwa mama to mama numer trzy.
Lena Pierga
wideo, 1’50”, 2019
Praca jest o kompulsywnej potrzebie opieki nad drugim człowiekiem i niekończących się możliwościach wyrażania troski. Jest próbą znalezienia granicy między uczuciem zaspokojenia a przesytu i przytłoczenia. Tworzy obraz procesu będącego próbą zapanowania nad rzeczywistością i ukształtowania jej.
Marta Matysiak
wideo, 7’50”, 2019
scenariusz, zdjęcia, montaż
Czule; miło; gładko; w złości; twardo; czule; miło; dość.
Klaudia Skuza
wideo, 0’51”, 2019
Ćwiczenie na zaufanie jako odzwierciedlenie relacji z rodzicem. Wideo
dwukanałowe. Wariant optymistyczny i nieoptymistyczny. Nigdy nie wiesz czy ktoś cię złapie.
Performerki: Paula Jędrzejczak, Aleksandra Kołakowska
Olga Gniadzik
fotografie, 2019
Seria zdjęć przedstawia małe rzeźby, które powstały przez bezrefleksyjne ułożenie ich w dany sposób przez moją Matkę oraz obiekty kojarzące mi się z nią.
Małgorzata Bonas
fotografie, 2019
W odpowiedzi na zadanie chciałam przedstawić postać mojej zmarłej matki poprzez ślady jakie po sobie zostawiła. Większość moich wspomnień wiąże się właśnie z jej rzeczami, które wciąż znajdują się w naszym mieszkaniu.
Kamil Druk