PAULINA KOMAROWA – WTEDY BAŁAM SIĘ SAMA SIEBIE

aneks do dyplomu magisterskiego

“Wtedy bałam się sama siebie” to niezauważone i nieopowiedziane wcześniej historie osób, które w różnych okresach swojego życia doświadczyły przemocy psychicznej. Spotkania, podczas których powstał ten materiał, były próbą odtworzenia tych traumatycznych
wspomnień, które były głęboko schowane do tej pory.
Przemoc emocjonalną można przyrównać do zamknięcia się we wnętrzu pudełka. Najpierw myślisz, że znajdujesz się w skrzynce ze skarbami, że jesteś tam, ponieważ jesteś wyjątkowy. Za chwilę pudełko zaczyna się kurczyć, za każdym razem, gdy dotykasz ścian, następuję tak
zwana “kłotnia”. Starasz się więc dopasować do kształtu, zwijasz się, stajesz się mniejszy, cichszy, usuwasz części swojej osobowości, co powoduje zatracenie rozumienia kim jesteś i z jakich elementów jesteś złożony. Rezygnujesz z zainteresowań, znajomych i rodziny, zmieniasz swoje zachowanie. A pudełko nadal się zmniejsza. Myślisz że to jest twoja wina. Wina za to, że jesteś zbyt duży i nie pasujesz do pudełka. Nie rozumiesz, że nigdy, przenigdy, nie będziesz na tyle mały, żeby się zmieścić.
Czasami to, jakie płatki śniadaniowe kupisz, ma wpływ na to jak będziesz traktowany w domu, więc ciężar tego wyboru jest niewyobrażalny. Ten strach, poczucie winy i panika wpływają na całe ciało, pojawiają się zachowania autodestrukcyjne. Próbując szukać schronienia od kłótni, krzywdzisz siebie jeszcze bardziej. Dom jest miejscem, które się kojarzy z ciepłem rodzinnym, bezpiecznym schronieniem. W przypadku ofiar przemocy funkcja przestrzeni domowej zostaje odwrócona. Zmuszeni szukać innego schronienia. W domu przed domem?


Opis techniczny aneksu
Dużą częścią pracy stanowił proces poszukiwania bohaterek, nawiązanie kontaktu, budowanie relacji. Ze względu na specyfikę tematu, delikatność, ochrona danych i wizerunku było moim priorytetem. Wszystkie bohaterki zgłosiły się same, na podstawie ogłoszenia, które umieściłam na swojej stronie na Facebooku, było aktywnie udostępniane nie tylko wśród mojego kręgu znajomych. Zależało mi na jak najbardziej komfortowej dla bohaterek formie realizacji, minimalizując ilość ujęć, natychmiastowo pokazując rezultat za pomocą zdjęć natychmiastowych aparatu Polaroid. Forma analogowego zdjęcia jest uwiecznieniem traumatycznych wspomnień, podkreślającym cykliczność procesu opresji.

Zestaw natychmiastowych zdjęć Polaroid 88 x 107 mm
Zestaw zdjęć cyfrowych, potrzebnych do oklejenia przestrzeni podczas ekspozycji
Wydrukowany tekst w formacie A4 w ilości wystarczającej do ułożenia stosu podczas ekspozycji.